چگونه در تابستان بهداشت زنان خود را رعایت و حفظ کنیم؟
December 13, 2017
عفونت قارچی طی مدت عادت ماهانه
December 13, 2017


ویزیت متخصصین زنان

ویزیت یک متخصص زنان قسمتی از زندگی یک زن است. که دوران باروری زنان برحسب نیاز باید دکترشان را ملاقات کنند. زنان باردار نیز یک چک آپ منظم پزشکی باید داشته باشند. برای آماده سازی اولین ویزیت پزشک زنان و یا اگر احساس راحتی با معاینه زنان نمی کنید به لیست، شما هنگام ویزیت می توانید توقع داشته باشید نگاه کنید.

تاریخچه پزشکی

ابتدا پزشک، پرستار سوالاتی خواهد پرسید، درمورد تاریخچه پزشکی شما به تخمین ممکن برسید. سوالاتی شامل سلامت عمومی، موارد ژنتیکی یا مزمن، طریقه زندگی عاداتی مانند سیگارکشیدن، نوشیدن الکل می باشد. احتمالاً در مورد سیکل قاعدگی اولین عادت ماهیانه، منظم بودن آن یا شدت کرامپ های شکمی در طی خونریزی ماهیانه سوال می شود. همچنین اینکه آیا تا بحال بیماری مقاربتی داشته اید. درمان های قبلی و اینکه از ضدبارداری ها استفاده کرده اید. خجالت زده نشوید. تمامی این اطلاعات نزد دکتر محرمانه هست و کمک می کند تا تصویر صحیحی درباره بهداشت باروری را بدهد. این زمانی است تا اگر موردی دارید مطرح کنید.

معانیه زنان

از شما خواسته می شود تا لباس زیرتان را در بیاورید و روی تخت معاینه بنشینید، پاهایتان را بطوری روی نگهدارنده های معاینه بگذارید تا از هم جدا شده و اجازه معاینه ناحیه را به دکتر بدهد. نفس عمیق بکشید. تا جایی که مقدور است احساس راحتی به خود بدهید. این ریلکس بودن مهمترین کار است. این تنها راه معاینه است. کمی ناراحت کننده است باید بدون درد باشد.

معاینه شامل بررسی خارجی ناحیه و همچنین قرار دادن اسپکولوم (ابزاری که ناحیه را باز نگه میدارد تا معاینه انجام شود). پزشک خود به معاینه واژن رحم و تخمدان ها می پردازد و با سواپ از آن ها نمونه می گیرد. این سواپ فلور طبیعی واژن بر عفونت های احتمالی را می تواند نشان دهد.

پاپ اسمیر

پاپانیکولا، یا پاپ اسمیر تست یکی از موارد چک آپ است که می تواند تغییرات سرطانی یا قبل از سرطانی را در دهانه رحم تشخیص دهد. پزشک با سواپ از نزدیک نمونه می گیرد و بعداً آنرا جهت بررسی میکروسکوپی و یا هر ابزار بالینی آنالیز می کند.

تست های بیماری های مقاربتی

همه زنان فعال در رابطه جنسی باید مرتباً تست های بیماری های مقاربتی شوند که گاهی توسط سواپ از واژن و بقیه تست های نمونه های خونی مشخص می شوند.

در پایان پزشک شما تمامی آزمایشات انجام شده را تشریح خواهد کرد. درمان های مناسب تجویز می شود. نحوه درمان و تغییرات احتمالی در زندگی مشخص شما را توضیح خواهد داد. اگر سوال و یا نگرانی دارید حتماً سوال کنید. متخصصین پزشکی باید مودب و صبور باشند و جهت هر سوالی برخورد بازی خواهند کرد.


"نفس عمیق بکشید و احساس راحتی کنید. مهمترین چیز ریلکس بودن شماست. تنها راه معاینه که کمی ناراحت کننده است و البته باید بدون درد باشد."