pH واژن (قلیایی یا اسیدی)
December 13, 2017
چگونه در تابستان بهداشت زنان خود را رعایت و حفظ کنیم؟
December 13, 2017


جلوگیری از ناراحتیهای واژن

بعضی از زنها بیشتر از دیگران مستعد درگیری ناراحتیهای واژن هستند. رعایت یکسری اصول در جلوگیری از درگیری های واژن موثر هستند.

مواد شوینده

استفاده از مواد شوینده از عفونت های واژن جلوگیری می کند ولی استفاده از مواد شوینده مضر و صابون باعث از بین رفتن لایه محافظ روی پوست می شوند. بنابراین استفاده از مواد طبیعی یا شوینده ها ضعیف توصیه می شوند. شستشو با این مواد فقط روزانه یکبار توصیه می شود. هنگام ورزش و در روزهای گرم می توان ناحیه تناسلی را بیشتر شست ولی به خاطر داشته باشید استفاده از آب ولرم و سپس خشک کردن آن کافیست. در هنگام مسافرت و یا دوران پریود استفاده از دستمال مرطوب توصیه می گردد.

برای خشک کردن ناحیه تناسلی باید دستمال را از سمت جلو به عقب کشید تا از انتقال باکتریهای ناحیه مقعد واژن جلوگیری شود.

عادات روابط جنسی

استفاده از کاندوم نه تنها برای جلوگیری از بارداری لازم است بلکه کمک می کند زنان از میکروبهایی که شریک جنسی شان با آن درگیر هستند در امان بمانند.

معاشقه قبل از رابطه نه تنها به بهتر شدن مود زنان کمک می کند بلکه باعث لغزندگی واژن می شود.در نتیجه از آسیب هایی که به ناحیه واژن در هنگام رابطه جنسی می رسد جلوگیری می شود. افرادیکه خشکی واژن دارند برای از بین رفتن درد حین رابطه جنسی و احساس لذت بیشتر باید از مواد مرطوب کننده استفاده کنند.

پدها و تامپون ها

در دوران پریود پدها و تامپونها باید هر 4-3 ساعت یکبار عوض شوند تا از برخورد خون با پوست ناحیه تناسلی جلوگیری شود. استفاده از پدهای روزانه در طولانی مدت باعث می شود پوست تنفس کافی نداشته باشد و موجب التهاب و عفونت ناحیه تناسلی شود بنابراین پدهای روزانه نیز باید هر چند ساعت یکبار تعویض شوند.

لباس

از پوشیدن لباسهای تنگ مثل شلوار جین های تنگ و شلوارهای ساپورت به مدت طولانی باید پرهیز شود. مخصوصا اگر از مواد مصنوعی تهیه شده باشند زیرا باعث اصطکاک با پوست شده و از رسیدن هوا به پوست جلوگیری می کنند و ناحیه جنسی مستعد رشد میکروبها می شوند..

لباسهای زیر نیز از این قاعده از این قاعده مستثنی نیستند.

زدودن موهای زائد

استفاده از وکس و یا کرمهای موبر و یا شیو کردن باعث ایجاد التهاب در پوست های حساس می شوند. بنابراین توصیه می شود بعد از از بین بردن موهای زائد، ناحیه تناسلی به یک کرم مرطوب کننده طبیعی آغشته شود.

سایر نکات

استفاده از توالت، استخر و جکوزیهای عمومی و همچنین استفاده از لوسیون ، ژلهای شستشو و اسپریهای واژینال با مواد شیمیایی می تواند باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در ناحیه تناسلی شود.

زمانیکه علائم ناراحتیهای واژن در حال پدیدار شدن هستند و یا برای جلوگیری از ایجاد این علائم باید از پری بیوتیک ها استفاده کرد که به حفظ تعادل فلور واژن کمک می کنند.


"استفاده از مواد شوینده و صابونها باعث آسیب پوست ناحیه تناسلی می شود."